Merhaba,

Bu siteyi, son bir kaç yıldır üzerine uzun uzun okumalar yaptığım otoimmün hastalıklarım (Haşimato tiroiditi ve vitiligo) konusunda öğrendiklerimi paylaşmak, son yıllarda ülkemizde de giderek farkındalık kazanan bütünleyici tıp konusuna kendi alanımda ve alanım dışı takip ettiğim araştırmalarla katkıda bulunmak ve benim gibi kendi sağlığının kontrolünü eline almaya çalışan insanlarla bir araya gelmek amacıyla yazmaya başladım.

Ben bir diş hekimiyim. Ortaokul ve liseyi Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde, üniversiteyi Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde okudum. Daha sonra kendi muayenehanemde çalışmaya başladım. Beş yıllık bir diş hekimiyken okuma sevgim peşimi bırakmadı ve tekrar üniversite sınavına girerek Boğaziçi Üniversitesini kazandım. Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde okuduğum yıllar benim için büyük öneme sahip (burada üç sene okudum ve kızıma hamile kaldığımda bıraktım). Boğaziçi’nde sadece edebiyat dersleri değil, “Psikoloji”, “Nörobilim”, “Beyin ve Dil” gibi daha bilimsel dersler de alarak burada bulunmayı isteme sebebimi biraz olsun yerine getirdim. Ayrıca uzun zamandır vakit ayıramadığım resim yapma merakıma da geri döndüm ve özellikle suluboyayla portreler yapmaya başladım (Resimlerimi tugbaduymaz instagram hesabımda görebilirsiniz). Bu dönemde önce muayenehanemi yarı zamanlı idare etmeye çalıştım, daha sonra da bir süre ara verdim. Kızımın biraz büyümesiyle diş hekimliğine tekrar başladım ancak eşimin işi, bizi 2016’da Plovdiv/Bulgaristan’a getirdi. Bu siteyi burada bulunduğum dönemde yazmaya başladım. 

2018 yılı başı itibariyle İstanbul’a dönüş yaptık. Kendi hastalıklarımı araştırırken girdiğim fonksiyolen tıp yolu, doğal olarak diş hekimliğine bakış açımı da değiştirdi ve biyolojik diş hekimliği alanında kendimi geliştirmeye başladım.

Okuduklarım ve uyguladıklarım sayesinde, geleneksel tıbba göre iyileşmemesi gereken vitiligomda yavaş yavaş iyileşme görüyorum. İhtiyaç duyduğum tiroit ilacı miktarını ve tiroit antikorlarımı azaltmayı başardım. Hayat kalitemi düşüren cilt kızarıklığı ve kaşıntı, şişkinlik, sinüzit, depresyon, baş ağrıları, halsizlik, sinirlilik gibi bir çok rahatsızlıktan kurtuldum. Hayatınızı değiştirmek başlangıçta çok kolay olmasa da, kendinizdeki olumlu değişimleri gördükçe her şey giderek kolaylaşıyor ve artık eskisi gibi bir hayat düşünemez hale geliyorsunuz. Bu yolda, başkalarının da aldıkları olumlu sonuçları görmek, yaptıklarımızın her geçen gün yeni bilimsel araştırmalarla desteklendiğini görmek bizi motive ediyor. Ben de bir kişinin dahi sağlığına kavuşmasında küçük bir pay sahibi olabilirsem ne mutlu bana…