Örnek Otoimmün Diyeti (AIP) Menüleri

Bu sayfada kendi otoimmün diyetim sırasında yediğim yiyecekleri, fikir vermesi açısından sizlerle paylaşıyorum. Ben aynı zamanda kilo almaya çalıştığım için bazı tabaklar biraz abartılı oldu. Ayrıca mayalı yiyeceklere karşı da duyarlılığım olduğu için turşu vb. fermente gıdalar tüketmedim. Siz duyarlılığınız olmadığından eminseniz bunları da diyetinize dahil edebilirsiniz. Bunun dışında, almanız gereken protein miktarını belirlemek için bazı internet sitelerindeki hesaplama araçlarına başvurabilirsiniz. Yağ ve karbonhidrat yüzdelerini kendi sağlık durumunuza göre ayarlamalısınız. Örneğin prediyabet ve obezitede ketojenik yani karbonhidrat oranının çok düşük, yağ oranının çok yüksek olduğu diyetlerle çok iyi sonuçlar alındığına dair araştırmalar var. SIBO, kandida gibi, bağırsakta bazı bakteri ve mantarların hakimiyeti ele geçirdiği durumlarda da nişastalı karbonhidratların azaltılması öneriliyor. Bazı hormonal dengesizliklerde ise vücut biraz daha yüksek oranda karbonhidratlara ihtiyaç duyabiliyor. Farklı oranlarla denemeler yaparak kendinizi en iyi hissettiğiniz oranı bulabilirsiniz. Tamamen sağlıklı, işlenmemiş yiyeceklerle besleneceğiniz için hangi oranda olursa olsun iyi sonuçlar alacaksınız.

Otoimmün diyetiyle ilgili ayrıntılı bilgi içeren yazıma ve yasaklı/serbest gıda listelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ben her öğünümde renkli sebze ve meyvelerle sülfür açısından zengin sebzeler, zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar, ve özellikle balık ve sakatat olmak üzere bir miktar protein olmasına dikkat ettim. Siz de farkedeceksiniz ki genelde karışık olmayan, hızlıca hazırlanabilen yemeklerle beslendim. Siz mutfakta daha fazla zaman geçirmeyi seviyorsanız çok daha gösterişli yemekler deneyebilirsiniz. Ben uğraştırıcı yemekler yapmak yerine aynı şeyleri her seferinde farklı otlarla (kekik, biberiye, fesleğen, yeşil soğan, sarımsak vb.) hazırlayarak tatlarda değişiklik sağlamaya çalıştım. Zerdeçal, zencefil gibi sayısız faydaları olan baharatları bol bol kullandım. Neredeyse her gün kemik suyu tükettim. Yediğim sebzelerin eksik kaldığını düşündüğüm yerlerde ve farklılık istediğimde meyve oranını düşük tutarak sebze suları hazırladım. Aldığım kaloriyi artırabilmek ve antibakteriyel, antifungal, antiviral etkilerinden faydalanmak için hindistan cevizi yağını da bol bol kullandım.

Haftalarca yetecek kadar fazla fotoğraf yok ama başlangıç için bunların size bir fikir verebileceğini düşünüyorum.Bahsetmeyi unuttuğum noktalar olabilir, bu yüzden sorularınız olursa lütfen bana iletişim sayfamdan ulaşmaktan çekinmeyin. İyi sonuçlar almanız dileğiyle…