Skip to main content

SMART Güvenli Amalgam Dolgu Sökümü

Muayenehanemizde cıva içeren amalgam (gümüş) dolguları SMART (güvenli amalgam dolgu sökümü) protokolüne göre söküyoruz.

Bilimsel yayınlara göre, amalgam dolguların sökülmesi sırasında diş hekimi, yardımcı personel ve hasta çok yüksek miktarlarda cıva
buharına maruz kalmaktadır. Hiçbir önlem alınmadan yapılan dolgu sökümü işlemlerinde kandaki cıva seviyesinin çok yükseldiği gösterilmiştir. Bu durum özellikle genetik olarak yatkınlığı olanlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Daha dayanıklı insanlarda bile vücut için ciddi bir toksik yük oluşmaktadır.

Bu yüzden amalgam dolguları SMART (güvenli amalgam dolgu sökümü) protokolü ile söküyoruz.

SMART protokolünün detaylarını, adım adım videolarıyla birlikte şu sayfada bulabilirsiniz.

Amalgam dolgularla ilgili bilgiler, civaya karşı hassasiyete sebep olan genetik varyasyonlar ve kadınlarda ve hamilelerdeki etkileriyle ilgili bir çok bilimsel yayın içeren yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Hamilelerde güvenli amalgam dolgu sökümü yapılır mı?” ya da “Amalgam dolgu sökümünden ne kadar zaman sonra hamile kalabilirim?” gibi sorulara yanıt verdigim yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amalgam dolgular ve civa toksisitesiyle ilgili diğer yazılarıma “Yazılarım” kısmından veya arama kısmına amalgam ya da civa yazarak
ulaşabilirsiniz.  Ayrıca Instagram sayfamda da konuyla ilgili paylaşımlar bulabilirsiniz.

Ayrıca amalgam dolgu sökümü ile ilgili sık sık karşılaştığımız sorulardan bazılarına aşağıdaki tabloda yanıt bulabilirsiniz.

Amalgam Dolgu Sökümü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Siyah diş dolgusunda cıva var mı?

Evet, siyah diş dolguları ya da gümüş dolgu olarak da bilinen amalgam dolgularda en fazla bulunan element cıvadır.

Amalgam dolguda ne kadar cıva var?

Amalgam dolgular ağırlıkça %50 oranında cıva içermektedir. Dolgu ağırlıklarını göz önünde bulundurursak bir dolguda dolgunun büyüklüğüne göre 150 – 750 mg kadar cıva olabilmektedir. Bu da yaklaşık 1 orta boy ağrı kesici hap büyüklüğünedir.

Amalgam dolgu nasıl anlaşılır?

Amalgam dolgular ilk yapıldığında gümüş rengi olur ve parlar. Ancak zamanla korozyona uğrayarak siyah ya da koyu gri bir renk alabilir ve parlaklığını yitirebilir. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi metalik renkteki dolgular amalgam dolgulardır. Ayrıca röntgenle de tespit edilebilir

guvenli-amalgam-sokumu

Amalgam dolgu kararır mı?

Evet zamanla ağızdaki bakterilerin ve galvanik akımın etkisiyle korozyona uğrar ve kararır.

Amalgam dolgu beyaz olur mu?

Amalgam dolgu normalde beyaz olmaz ancak bazen amalgamın tamamının çıkarılmayıp üzerine kompozit dolgu ya da kaplama yapıldığı durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu durumda içerideki amalgam dışarıdan görünmez. Kompozitin altındaki amalgam röntgende görülebilir ancak kaplamanın altında amalgam varsa, ancak kaplamanın sökülmesiyle tespit edilebilir.

Amalgam dolgu sökülür mü?

Diş hekimliği eğitimi sırasında öğretilen bilgi “Amalgam dolguda sorun yoksa dolgu sökülmez çünkü sökülmesi sırasında daha fazla cıva açığa çıkar”, şeklindedir. (Bu bile itiraf niteliğinde… Diş hekimliği mesleği, bu zararın farkında olduğu halde bu dolguyu kullandığını kabul etmiş oluyor. Zira dolgunun yapılması sırasında da yine yüksek miktarlarda cıvaya maruz kalınıyor.) Benim fikrim bütün amalgam dolguların güvenlik önlemleri alınarak sökülmesi gerektiği yönündedir. Çünkü sökülmediği takdirde içinde bulunan cıva günden güne vücuda geçecektir. Dolgunun yapımının üzerinden yıllar geçmiş olsa bile cıva salınımı devam eder. Ayrıca dolguda kırık, çatlak, sızıntı olduğunda bu salınım artar. Cıvanın kritik organlarda birikmesi halinde zararı çok uzun yıllar sonra ortaya çıkabilir. Toksik yükümüzü azaltmak adına dolguda gözle görünen sorun olmasa bile sökülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak güvenlik önlemleri alınamayacaksa, gereklilik olmadıkça sökülmemesini öneririm çünkü tek seferde daha yüksek dozda cıvaya maruz kalmak daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Amalgam dolgu sökülüp tekrar yapılır mı?

Bazı diş hekimleri amalgam dolgulara dokunmak istemezler çünkü bu dolguların altından genelde çatlaklar çıkar ve dolgular diş etinin altına kadar uzanabilir. Bu durumda yerine yapılacak dolguların zorluk derecesi yüksek olabilir. Tabi ki hekim eskisine göre bir avantaj sağlamayacağını düşünüyorsa bu dolguları yapmak istemeyebilir. Bazen de dolgu dişin kanalına çok yakın olabilir ve tabi ki diş hekimi dolgunun sökülmesi esnasında dişin kanala gitmesini istemez. Günümüz diş hekimliğinde bu sorunlar rubber dam kullanımı ve biyomimetik bir yaklaşımla aşılabilir. Dişin kanala gitmesini engellemek için büyütme (lup veya mikroskop)  ile çalışmak ve çürük belirleyici boyalar kullanarak gereksiz diş dokusu kaybının önüne geçmek ve rubber dam kullanarak temiz bir çalışma alanı sağlamak gibi yöntemlerle en zor amalgam dolgulu dişlerin dolgularını bile dişe zarar vermeden değiştirmek mümkündür. Amalgam dolgularda diş ve dolgu arasındaki açıklık daha fazladır ve tükürük bu boşluğa sızabilir (Biz gözle göremeyiz ancak yapılan ölçümlerden bunu biliyoruz). Ayrıca amalgam genleşerek dişin üzerinde bir gerginlik oluşturur. Bu da dişin duvarlarının çatlamasına ve uzun dönemde bu çatlakların kırıklara dönüşmesine yol açabilir. Kompozit veya porselen dolgular biyomimetik bir yaklaşımla uygulandığında bu sorunlara ve ayrıca cıva salınımı sorununa bir çözüm getirmiş olur.

Amalgam dolgu ne zaman değiştirilir?

Amalgam dolgular iki sebeple değiştirilebilir. Birincisi dolgulu dişte ağrı, sızı, çürük, kırık vb. gibi bir sorun olması. İkincisi ise hastanın amalgamın içeriğinde bulunan cıvaya maruz kalmak istememesi. Ağrı, iltihap gibi acil bir durum olmadıkça, hamile ve emzirenlerde dolgu değişimi işlemi yapılması önerilmez (güvenlik önlemleri alınsa bile). Ayrıca çocuklarda da güvenli amalgam sökümü için gereken önlemlerin alınması zor olduğu için çocuğun koopere olabileceği bir yaşa kadar işlem ertelenebilir veya süt dişiyse alttan gelen dişlerin durumuna göre diş çekimi düşünülebilir.

Amalgam dolgu kırılırsa ne olur?

Amalgam dolgularda gördüğümüz kırıklar genelde dolgunun etrafındaki zayıf diş duvarının kırılması şeklinde olur. Bu durumda daha fazla amalgam yüzeyi açığa çıkmış olur. Bu haldeki bir amalgamın daha fazla cıva yaydığı bir çalışmayla da teyit edilmiştir. Amalgam dolgu kırılmış bile olsa, kırık hattı köke ulaşmıyorsa, dişi ortadan ikiye ayırmıyorsa bu diş yine de kurtarılabilir. Amalgamın güvenli bir şekilde sökülmesi ve kalan diğer zayıf duvarların da düzenlenmesinin ardından kompozit veya porselen dolgularla dişi onarmak çoğu zaman mümkün olur.

Amalgam dolgu koku yapar mı?

Amalgam dolgulu dişlerde zaman zaman koku olabilir. Koku oluşmasının nedenlerinden biri dişte yeniden çürük oluşmasıdır. Amalgam dolgular genleşerek diş duvarlarında çatlaklara yol açarlar ve bu çatlak hatlarından içeri sızan biyofilm dişi çürütebilir. Başka bir etken amalgam dolguların zamanla yayılabilmesi ve bu yüzden dişle uyumunun bozulabilmesidir. Aşırı derecede taşkın amalgam dolgulara sık sık rastlıyoruz ve bu taşkın alanlar gıda artıklarının kolayca birikmesine yol açıyor. Bu da tabi ki kokuya sebebiyet verir. ( İkincil çürük oluşumu ve taşkın olma sorunları kompozit ve porselen dolgularda ve kaplamalarda da görülebilir, amalgama özel değildir ancak oluşma sebepleri farklıdır.) Ayrıca amalgamı olan birçok hastamız ağızlarında metalik bir tat hissettiklerini söylerler. Bunun dışında amalgam dolgular bakteri florasını da değiştirebilir ve antibiyotiklere bile dirençli bir floraya yol açabilirler. Bunun da kokuyla ilişkisi olabileceği yönünde fikir yürütmek mümkün.

Amalgam dolgu hangi hastalıklara yol açar?

Amalgam dolgularda bulunan cıva son derece aktif bir metaldir. Solunduğunda derhal akciğerlere, oradan kana ve tüm vücuda geçer. Kan beyin bariyerini aşabildiği için beyine de rahatlıkla geçebilir. Enzimlerin yapısını bozabilir ve hayati minerallerin yerini alabilir. Hangi dokuya yerleşirse orayla ilgili sorunlara yol açabilir. Yol açtığı sorunların bu şekilde geniş bir yelpazede olması sebebiyle ve bu semptomların bazen yıllar sonra ortaya çıkması nedeniyle hastalıklarla direkt ilişkisi kurulamamakta ve bu yüzden hala bazı kesimlerce zararsız olduğu iddia edilmektedir. 

 

Aşağıdaki tablo amalgam dolgularda bulunan cıva türü olan elemental cıvanın yol açtığı zararlı etkilerden bazılarını gösteriyor. ( Bu tablo Uluslararası Ağız Sağlığı ve Toksikolojisi Akademisi – IAOMT tarafından geniş bir literatür taraması sonucu hazırlanmıştır.)

 

Duygusal dengesizlik, iştahsızlık, genel halsizlik ve cilt değişiklikleri gibi akrodini Anoreksi Kardiyovasküler problemler
Bilişsel / nörolojik bozukluklar / hafıza kaybı / zihinsel işlevde azalma Sanrılar / deliryum / halüsinasyon Dermatolojik durumlar
Endokrin bozulması /

tiroid büyümesi

Eritizm [sinirlilik, uyarılmaya anormal tepkiler ve duygusal dengesizlik gibi] Yorgunluk
Baş ağrısı İşitme kaybı Bağışıklık sistemi bozuklukları
Uykusuzluk Sinir tepkisi değişiklikleri / azalmış koordinasyon / zayıflık, atrofi ve seğirme Oral belirtiler / gingivitis / metalik tat / oral likenoid lezyonlar / salivasyon
Psikolojik sorunlar / duygudurum dalgalanmaları / öfke, depresyon, sinirlilik ve sinirlilik Böbrek [böbrek] sorunları Solunum problemleri
Utangaçlık [aşırı utangaçlık] / sosyal geri çekilme Titreme / cıva titremesi / niyet titremesi Kilo kaybı

 

Aşağıdaki tablo ise direkt amalgam dolgularla yapılmış çalışmalar sonucunda oluşturulmuştur. Amalgam dolguların neden olabileceği veya amalgamlarla şiddeti artabilecek bazı sağlık sorunlarını göstermektedir. Bu tablo da yine IAOMT tarafından hazırlanmıştır. 

 

Alerjiler, özellikle cıvaya karşı Alzheimer hastalığı Amyotrofik lateral skleroz (Lou Gehrig Hastalığı)
Antibiyotik direnci Otizm spektrum bozuklukları Otoimmün bozukluklar / immün yetmezlik
Kardiyovasküler problemler Kronik yorgunluk sendromu Sebebi tespit edilemeyen şikayetler
İşitme kaybı Böbrek hastalığı Mikromercurializm
Çoklu skleroz Oral likenoid reaksiyon ve oral liken planus Parkinson hastalığı
Periodontal hastalık Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar Üreme bozukluğu
İntihar düşünceleri Kronik cıva zehirlenmesinin belirtileri Tirodit

Amalgam dolgu sökümü ücreti ne kadar?

Amalgam dolguların SMART protokolü ile şurada görebileceğiniz önlemler alınarak güvenli şekilde sökümü için, Şubat 2024 itibariyle uyguladığımız fiyat tek diş için 2.750 TL’dir. Dolgunun sökülmesinden sonra yapılacak uygulamaların ücretleri için muayenehanem ile iletişime geçebilirsiniz.

Kendi otoimmün hastalıklarımın kökenine indiğimde...

2016 yılı civarında amalgam dolguların sebep olabileceği sorunlarla karşılaşmam üzerine, biyolojik diş hekimliğine yöneldiğim için amalgam dolgular benim için aynı zamanda kişisel bir konu. Konuyla ilgili belki de bütün makaleleri tarayarak bir durum raporu oluşturan IAOMT’nin bu raporunu sayfa sayfa okumuş, alıntılanan makalelere ulaşmış ve bir bölümünün çevirisini sitemde yayınlamıştım. Sonrasında kendi hastalarımda da alabildiğim bütün önlemleri almaya başladım. Ancak sökümün en önemli kısımlarından sayılan, hastanın hemen yüzünün yakınında konumlandırılan ve civayı filtreleyen özel vakum cihazı ülkemizde bulunmadığı için başlangıçta bunu kullanamıyordum. Cihazı temin etmeyi başardıktan sonra SMART sertifikasyonuna başvurdum. Sertifikasyon için tamamen hekimin kendi beyanına güvenildiğini ve bu sertifikanın yeterli olmadığını hatırlatmak isterim.

Güvenli Amalgam Sökümü Hakkında Yazılarım

Biyolojik Diş Hekimliği

Soru – Cevap: Amalgam Dolgular Sökülmeli mi?

İnstagram hesabımda bana sıkça sorulan sorulardan biri şu oluyor: "Amalgam dolgu söktürmek istediğim diş hekimi…
Biyolojik Diş Hekimliği

Civa Toksisitesine Karşı Genetik Yatkınlık

Bazı insanlar, yaşadıkları sağlık sorunlarının, amalgam dolguları yapıldıktan ya da gerekli önlemler alınmadan söküldükten sonra…
Biyolojik Diş Hekimliği

Hamileler, Emzirenler ve Bebek Sahibi Olmak İsteyenlerde Güvenli Amalgam Dolgu Sökümü

“Hamile ve emzirenlerde güvenli amalgam dolgu sökümü yapılabilir mi?”, “Bebek sahibi olmak istiyorum, güvenli amalgam…
Biyolojik Diş Hekimliği
Terlemeyle Ağır Metalleri Atmak Mümkün mü?
Biyolojik Diş Hekimliği
Civa Detoksu Neden ve Nasıl Yapılmalı?
Biyolojik Diş Hekimliği
SMART Protokolü ile Güvenli Amalgam Dolgu Sökümü
Biyolojik Diş Hekimliği
Amalgam Konusu
error: İçerik izinsiz kullanılamaz!