Skip to main content

NICO Temizliği

NICO, nevralji yani sinir kaynaklı ağrılara sebep olan çene kemiğindeki ölmüş alanlar anlamına gelse de bazı hastalarda hiçbir belirti vermeden de kemikte sinsice ilerleyebilir.

Ortopedi alanında iyi bilinen bu lezyonları, başta Jerry Bouquot olmak üzere çeşitli araştırmacılar, sebebi bulunamayan yüz ağrısı şikayetiyle gelen hastalarda yaptıkları incelemelerde, çene kemiklerinde de tespit etmişlerdir. Aşağıda sağlıklı bir kemiğin nasıl görünmesi gerektiğini ve NICO’su olan bir hastanın ölümünden sonra çene kemiğinden alınan sağlıksız kemik dokusunu görebilirsiniz.

Sağlıklı çene kemiği

Çene kemiğindeki ölü NICO alanı

J. Lechner gibi araştırmacılar ise bu lezyonlarda çok yüksek miktarlarda RANTES/RANKL adlı iltihabi elemanları tespit etmişlerdir. Nedir bu elamanlar? Tıbbın başka alanlarında bu ajanların MS, ALS, romatoid artrit, kronik yorgunluk sendromu, meme kanseri, travma gibi birçok durumlarda kanda ya da beyin-omurilik sıvısında yükseldiği görülmüştür. Çene kemiğinde ölçülen RANTES miktarları bu seviyelerin bile üzerine çıkabilmektedir. Bu yüzden de böyle lezyonların inflamatuar hastalıklarda rolü olabileceği düşünülmektedir.

Şu anda bu durum için önerilen en bilinen tedavi yöntemi bu alanlara cerrahi olarak ulaşarak kürete etmek ve kemiğin yeniden iyileşmesini sağlamaktır. Kemik metabolizmasının iyi işleyebilmesi için operasyon öncesi ve sonrası da operasyon kadar önemlidir. Hasta, kemik iyileşmesinin sağlıklı olabilmesine yardımcı olacak diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve gerekirse takviyelerle operasyona hazırlanır. Ayrıca ozon, PRF gibi yöntemlerle iyileşmenin desteklenmesi de başarı şansını artırabilir.

Kaynaklar:

https://wordofmouth.iaomt.org/s01-e05-jerry-bouquot-dds-msd-neuralgia-inducing-cavitational-osteonecrosis-nico/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3636973/?report=reader

NICO Temizliği Hakkında Yazılarım

Biyolojik Diş Hekimliği

Ağız Sağlığı “Biohack”i: Hidroksiapatitli Diş Macunları

Hidroksiapatit, diş minesinin %97’ye varan kısmını oluşturan madde. Diş hekimliğinde, hakkında yapılan çalışmalar giderek çoğalıyor.…
Biyolojik Diş Hekimliği

Okullardaki Florür Uygulaması

Geçenlerde www.glutensizdunya.com'dan sevgili Merih ile florür uygulaması hakkında kısa ama birçok konuya değinen bir söyleşi…
Biyolojik Diş Hekimliği

Yüz Gelişimi, Ortotropik Tedavi ve Mewing

Çapraşık dişler, alt ya da üst çenenin diğerine göre fazla ileride/geride olması, ön dişlerin tam…
error: İçerik izinsiz kullanılamaz!