Skip to main content

Seramik (Zirkonyum) İmplant

Diş implantı, diş eksikliği durumunda çene kemiği içerisine yerleştirilip estetik ve fonksiyonun geri kazanılmasına olanak verir. 

Şimdiye kadar en yaygın kullanılan implantlar titanyum malzemesinden üretiliyordu. Titanyum halen ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan dental implant malzemesidir ve allerji riski çok düşük bir metaldir. Ancak son yıllarda giderek daha fazla bilimsel çalışma, titanyumun korozyona uğradığını ve parçalarının çevre dokulara ve hatta vücudun başka yerlerine bile yayılabildiğini göstermeye başladı. Bu durum özellikle de genetik yatkınlığı olanlarda titanyumun vücut tarafından yabancı bir cisim olarak tespit edilmesine ve vücutta iltihabi reaksiyonların başlamasına sebep olabiliyor. 

particles from titanium implants

Resimdeki oklar implant çevresindeki dokuda tespit edilen titanyum parçalarını işaret ediyor. Bu parçacıklar vücut tarafından “yabancı” olarak algılanarak makrofajlar tarafından yutuluyor ve bu durum iltihabi reaksiyonları başlatabiliyor. (kaynak makale: https://europepmc.org/article/med/29440784)

Seramik implantlar metaller gibi korozyona uğramadığı için titanyumdan daha biyouyumlu bir malzeme olarak öne çıkmaktadır. Zirkonyum metalinin son derece ileri teknoloji gerektiren işlemlerden geçirilerek seramiğe dönüştürülmesiyle elde edilen “Zirkolith®” implantlar sanılanın aksine artık “zirkonyum” değildir. Teknik olarak seramikleştirilmiş zirkonyuma “zirkonya” denir.
ceramic tooth implant surfaces

Neden Seramik?

 

  • Seramik implantlar titanyum gibi korozyona uğramaz.
  • Seramik implantlara bakteri plağı tutulumu son derece azdır. Bu sayede implant çevresi dokuda inflamasyon gelişme riskini azaltır.
  • Diş eti zirkonya implantların çevresini doğal olarak sarma eğilimindedir ve titanyum implantlarda gerekebilen diş eti ekleme işlemlerine zirkonya implantlarda genelde gerek olmaz. Diş etinin bu davranışı implantın vücut dokularıyla uyumunun da bir işaretidir. 
  • Zirkonya elektrik akımını iletmez.
  • Tamamen beyaz renkte olduğu için titanyuma göre estetik olarak çok daha avantajlıdır. 
  • Yerleştirildiğinde kendi dişinizmiş gibi aşındırılıp ölçü alma işlemleri yapılabilir. Titanyumdaki karmaşık ölçü ve laboratuvar aşamalarına gerek olmaz. 
  • Seramik implantların 5 yıl sonraki başarı oranları % 95’in üzerindedir.
  • Zirkonya son derece güçlüdür ve saf titanyum ve titanyum alaşımlarının dayanabildiği maksimum gerilim ve gerinim yüklerinin iki katına dayanabilir.
Ceramic/Zirconia teeth implants
two implants in the mouth, titanium implant on the left and ceramic implant on the right

Fotoğrafın solunda titanyum, sağındaysa seramik implant kullanılarak yapılmış dişleri görmektesiniz.Diş etinin yapısı ve rengindeki farkı gözlemlemek mümkün…

Zirkonya/seramik implantlar, biyouyumlu malzeme arayışındaki biyolojik diş hekimlerinin genel tedavi prensipleriyle birleşerek kendi uygulama protokolünü yaratmıştır. İmplant uygulama öncesi ve sonrasında kemik metabolizmasının iyi çalışmasını sağlayacak bir hazırlık ve idame aşaması, uygulama sırasında kemik ve yumuşak doku iyileşmesini, mümkün olduğunca yabancı greftleme malzemeleri kullanmadan, olumlu şekilde yönlendirecek uygulamalar kullanılmaya özen gösterilir. Kısacası zirkonya implant uygulaması, alternatif bir malzeme kullanımından çok daha fazlasıdır.

error: İçerik izinsiz kullanılamaz!