Skip to main content

PRF (Plateletten Zengin Fibrin)

PRF (plateletten zengin fibrin) ağız bölgesindeki cerrahilerde, implant operasyonlarında, diş eti problemlerinde ve çekim boşluklarının daha sağlıklı iyileşmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Kişinin kendi kanından elde edilen lökosit ve plateletçe zengin fibrin, büyüme faktörleri, iyileşmeyi olumlu yönde destekleyen sitokinler ve kök hücreler içerir. Uygulandıktan sonra 1-4 hafta boyunca büyüme faktörleri salgılamaya devam ederek yara iyileşmesini destekler.

Eklemlerde ve anti-aging amacıyla kullanılan PRP yöntemini daha önce duymuş olabilirsiniz… PRF bu yöntemin bir benzeridir ancak ona göre bazı avantajları vardır. PRF tüplerinde pıhtılaşmayı önleyici, koruyucu vb. maddeler bulunmaz. İçerisinde bulunan fibrin, plateletleri koruyucu özelliğe sahiptir. Damarlanmayı destekleyen yapısıyla iyileşme için dokunun ihtiyaç duyduğu sağlıklı dolaşıma katkıda bulunur. İçinde bulunan monosit, lökosit ve diğer akyuvarlar iyileşme sürecinde olumlu etkiye sahiptir.

Muayenehanemde hemen hemen bütün rutin diş çekimi işlemlerinde, implant operasyonlarında, çene kemiğindeki osteonekrotik (NICO) alanlarının temizliğinde ve diş eti operasyonlarında PRF’ten faydalanılmaktadır.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4509294/
https://us.dental-tribune.com/clinical/prf-brings-new-challenges-to-the-dental-office/

PRF Hakkında Yazılarım

Do Bacteria in Your Mouth Affect Your Blood Pressure?
Biyolojik Diş Hekimliği

Ağzınızdaki Bakterilerin Kan Basıncınızı Etkilediğini Biliyor Muydunuz?

Nitrik oksitin (NO) kan basıncını düşürmedeki etkisini belki duymuşsunuzdur. Sinüslerde üretilip, burundan nefes aldığımızda içimize…
nico, cavitation, fdoj
Biyolojik Diş Hekimliği

NICO – Kavitasyon – FDOJ Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Önlenir?

Diş çekimi sonrası çene kemiğinde oluşabilen NICO (kavitasyon ya da FDOJ de denir) nedir? Önlemek…
Biyolojik Diş Hekimliği

Ağız Sağlığı “Biohack”i: Hidroksiapatitli Diş Macunları

Hidroksiapatit, diş minesinin %97’ye varan kısmını oluşturan madde. Diş hekimliğinde, hakkında yapılan çalışmalar giderek çoğalıyor.…
error: İçerik izinsiz kullanılamaz!