PRF (Plateletten Zengin Fibrin)

PRF (plateletten zengin fibrin) ağız bölgesindeki cerrahilerde, implant operasyonlarında, diş eti problemlerinde ve çekim boşluklarının daha sağlıklı iyileşmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Kişinin kendi kanından elde edilen lökosit ve plateletçe zengin fibrin, büyüme faktörleri, iyileşmeyi olumlu yönde destekleyen sitokinler ve kök hücreler içerir. Uygulandıktan sonra 1-4 hafta boyunca büyüme faktörleri salgılamaya devam ederek yara iyileşmesini destekler.

Eklemlerde ve anti-aging amacıyla kullanılan PRP yöntemini daha önce duymuş olabilirsiniz… PRF bu yöntemin bir benzeridir ancak ona göre bazı avantajları vardır. PRF tüplerinde pıhtılaşmayı önleyici, koruyucu vb. maddeler bulunmaz. İçerisinde bulunan fibrin, plateletleri koruyucu özelliğe sahiptir. Damarlanmayı destekleyen yapısıyla iyileşme için dokunun ihtiyaç duyduğu sağlıklı dolaşıma katkıda bulunur. İçinde bulunan monosit, lökosit ve diğer akyuvarlar iyileşme sürecinde olumlu etkiye sahiptir.

Kliniğimizde hemen hemen bütün rutin diş çekimi işlemlerinde, implant operasyonlarında, çene kemiğindeki osteonekrotik (NICO) alanlarının temizliğinde ve diş eti operasyonlarında PRF’ten faydalanılmaktadır.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4509294/
https://us.dental-tribune.com/clinical/prf-brings-new-challenges-to-the-dental-office/

PRF Hakkında Yazılarım

Biyolojik Diş Hekimliği

Ağız Sağlığı “Biohack”i: Hidroksiapatitli Diş Macunları

Hidroksiapatit, diş minesinin %97’ye varan kısmını oluşturan madde. Diş hekimliğinde, hakkında yapılan çalışmalar giderek çoğalıyor.…
Biyolojik Diş Hekimliği

Okullardaki Florür Uygulaması

Geçenlerde www.glutensizdunya.com'dan sevgili Merih ile florür uygulaması hakkında kısa ama birçok konuya değinen bir söyleşi…
Biyolojik Diş Hekimliği

Yüz Gelişimi, Ortotropik Tedavi ve Mewing

Çapraşık dişler, alt ya da üst çenenin diğerine göre fazla ileride/geride olması, ön dişlerin tam…