Amalgam Dolgular Nasıl Sökülmeli

By Eylül 19, 2017Blog, Öne Çıkanlar

Amalgam dolgu uygulaması eskiye göre azalmış olsa da var olan amalgamlarını söktürmek isteyenler için cıvanın kötü etkilerine maruz kalma tehlikesi devam ediyor. Amalgamların sökümü sırasında ortaya çıkan cıva gazının ve etrafa saçılan cıva partiküllerinin hasta, hekim ve çevre açısından tehlike oluşturduğu biliniyor (1). (Amalgamın zararlarına ilişkin yazımın ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.)

Bu yüzden, cıvanın hastanın ve hekimin sistemine geçmesini engellemek ve aynı zamanda çevreye verdiği zararı en aza indirmek için bazı önlemler alınması önerilmiş. Bu önlemlerin cıvanın ne kadarının hastaya geçmesini engellediğine dair elimde somut bir veri yok, ancak rutin bir dolgu sökümü işlemiyle karşılaştırıldığında oldukça kapsamlı önlemler olduklarını görebiliyoruz.

Şimdi hasta, hekim ve çevre güvenliği açısından amalgam sökümü sırasında alınması önerilen bu önlemlere bakalım (1,2):

Hasta açısından:

 • Hamilelere ve emzirenlere amalgam sökümü yapılması önerilmez.
 • İşlemden önce hasta, aktifleştirilmiş karbon, klorella, bentonit, zeolit veya cıvayı tuttuğu söylenen benzeri ajanlarla ağzını çalkalamalı ve gargara yapmalı. Bu cümle IAOMT tarafından önerilen genel protokolü yansıtsa da ben kendi araştırmalarımdan vardığım sonuçla yalnızca aktifleştirilmiş karbon kullanıyorum. Bazı görüşlere göre klorella cıvaya zayıf tutunduğu için faydadan çok zarar getirebilir. Başka bir deneye göre ise ağır metal tutmasıyla ünlenmiş zeolit bu konuda son derece başarısızdır (6). Bentonitin de zeolite benzer şekilde etkisiz olduğunu savunan görüşler mevcut. Bunların dışında, seçilen ajanın emdirildiği bir pamuğun işlem sırasında ağız tabanına yerleştirilmiş olmasını öneren hekimler de bulunuyor (3). Bazı protokollere göre ise bu şelasyon ajanı işlem öncesinde hastaya içirilmektedir. 
 • Hasta ağzına lastik örtü (rubber dam) uygulanarak etrafa sıçrayacak olan amalgam parçacıklarının ağızla teması engellenmeli.
 • Ortamdaki havayı solumaması için hastaya pozitif basınçlı hava veya oksijen uygulanmalı.
 • Hastanın saçları, yüzü ve vücudu örtülmeli. Amalgam sökümü sırasında çıkan parçaların hastanın göğsüne, dizine kadar sıçrayabildiği görülmüş. Hastanın örtülmesi, amalgam partiküllerinin kıyafetleri aracılığıyla hastanın evine kadar taşınmasını engelleyecek.
 • İşlem sırasında kuvvetli bir aspirasyon sağlanmalı.
 • Bol su irrigasyonu altında söküm yapılmalı, dolgunun ısınarak daha fazla cıva buharı çıkarması engellenmeli.
 • Amalgamın mümkün olduğunca büyük parçalar halinde çıkması hedeflenmeli.
 • Eğer mümkünse işlem sırasında oda havalandırılmalı, camlar açılmalı.
 • İşlem sonunda hasta başta bahsedilen şelasyon ajanlarıyla yeniden ağzını çalkalayıp gargara yapmalı.

Buraya kadar olan maddeler Türkiye’de herhangi bir muayenehanede rahatlıkla uygulanabilecek işlemler. Bunların dışında horton vacuum adlı havadaki cıva buharını çekebilen kuvvetli bir aspirasyon sistemi de bulunması gerekli. Ancak hekimlerin mecbur kaldıkları durumlarda, bu cihaza sahip olmasalar bile, en azından yukarıdaki basit önlemleri alarak söküm yapmaları durumunda cıva zararını minimuma indirebileceklerine inanıyorum.

Hekimler Açısından:

 • Hekim rutin olarak kullandığı önlük, eldiven gibi önlemlere ek olarak gözlük, bone ve cıvayı filtreleyebilen özel bir maske takmalı. 

Çevre Kirliliğine Yol Açmamak Adına:

 • Sökülen amalgamın atık su borusu yoluyla çevreye zarar vermesini engellemek amacıyla atık su sistemine amalgamı ayrıştırabilen bir cihaz yerleştirilmesi önerilmekte (4). Ben kısa bir arama sonucu Türkiye’de böyle bir işi yapabilecek şu adresteki cihaza ulaştım, örnek olarak bakabilirsiniz. Başka üreticiler varsa bana iletirseniz bu sayfaya ekleyebilirim.
 • Amalgam tek parça halinde çıkarılabilirse röntgen solüsyonu veya su içinde kapaklı bir kapta muhafaza edilmeli, tıbbi atık olarak elimine edilmesi sağlanmalı (5).

Amalgam Sökümü Öncesi ve Sonrasındaki Dönem

Amalgamın uygun biçimde sökülmesi kadar işlem öncesi ve sonrasındaki dönemde, hastanın vücudundan cıvayı atabilmesi için bazı ek protokollerin uygulanması da önemli. Bu protokollerin hastaya göre hazırlanması gerekeceği için ideal olanı, diş hekiminin hastayı cıva detoksu uygulayabilecek bir hekimle birlikte değerlendirmesi. 

Dokularda seneler içinde birikmiş olan cıvayı atabilmek için hem detoks sistemlerinin iyi çalışması hem de cıvayı bağlayabilen şelasyon ajanlarıyla cıvanın dokulardan çekilip uzaklaştırılması gerekiyor.

Şelasyon için kullanılacak ajanlar konusunda maalesef doktorlar arasında bir fikir birliğinden bahsetmek mümkün değil. Klorella, kişniş gibi bazı “doğal” ürünler ağır metal detoksu için yaygın olarak kullanılıyorlar. Şu ana kadar katıldığım eğitimlerde önerilen temel şelasyon ajanları hep bunlar oldu. Ancak şahsen, bunların cıvaya yeteri kadar kuvvetli bağlanmadığı, bu yüzden de vücuttaki cıvayı bir yerden başka bir yere taşıdığını belirten görüşleri oldukça dikkate değer buluyorum. Bu gibi ajanlarla sağlığı daha da bozulan sayısız hasta hikayelerini de gözardı etmek zor. Bunların dışında, yüksek dozlarda DMPS, DMSA gibi ajanların kullanıldığı hızlı şelasyon yöntemlerinin de ölüme varabilen önemli risklerinden bahsedildiğini belirtmekte fayda var. Bu yüzden şelasyon konusunda dikkatli olunması gerektiğini, hafife alınmaması gerektiğini tekrar tekrar vurgulamak istiyorum.

Cıva detoksunu ilerleyen günlerde başka bir başlık altında daha ayrıntılı olarak tekrar ele alacağım…

Cıva konusunda neden bu kadar hassasiyet göstermeliyiz? Amalgam dolguların zararlarından bahseden yazımın ilk bölümü için tıklayın lütfen…

23 Comments

 • Hakan dedi ki:

  Selam
  Bir Diş Hekimi eşi olarak konuyu yıllardır takip etmekteyim. Üzülerek söylüyorum ülkemiz bu konuda maalesef olması gereken çizgide değil. Kısaca umutluyuz.
  http://www.deryakonyar.com
  http://www.hakankonyar.com

  da linkleri paylaştık.
  buraya copy/paste yapamadım.

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Katkınız için teşekkürler. Maalesef biz Amerika ne derse onu yapıyoruz. Hala TDB, amalgamın zararlarından bahseden hekimleri yalanlamakla meşgul. Ama dediğiniz gibi bilinç artıyor. Hem hastalar hem de diş hekimleri arasında bu konuya olan duyarlılık artıyor benim gördüğüm kadarıyla…Umutlu olmaya devam edelim:)

 • Elif Gurses dedi ki:

  Bu konu da simdi iyice kafami karistirdi. Malesef ben de cok kisa bir sure once bilincsiz bir sekilde Kanada’da sevgili dis hekimim yardimi ile amalgam’larimi sokturdum. Keske simdi bildiklerimi o zaman bilseymisim. Zira bir Otoimmun Hashimato hastasi olarak malesef durumumu alevlendirdigi dusuncesindeyim. Sokulmeli mi sokulmemeli mi ? Soulurse nasil sokulmeli ve en onemlisi de sokulup sokulmeyecegine karar verme sureci sanirim. Eminim guncel arastirmalari da takip ederek bu konuda yon verici dis hekimlerinden birisi olacaksin Tugbacigim..Kolay gelsin !

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Çok teşekkürler Elifçiğim:) Elimden geleni yapıyorum… Sökülmeli mi sökülmemeli mi konusunda düşünceme gelirsek… Kronik hastalıkları, kronik şikayetleri olanların, anne olma ihtimali olanların kesinlikle -güvenli söküm kurallarına uyarak- söktürmesi gerektiğine inanıyorum. Amalgam herkeste bu şikayetlerin tek sebebi olmayabilir ama amalgamlar orada olduğu müddetçe hastalıkla savaş eksik kalacaktır bence. Bazı hekimlere göre amalgam istisnasız herkeste soruna yol açar. Senelerdir ağzında amalgamlar olduğu halde hiç bir sağlık sorunu olmadığını söyleyen insanlara da rastlarız. Ama vücudumuzun çalışma sistemi her an çevresel etkenlerle değişebilir. Gayet düzgün çalışan bir sistem aksamaya başlayabilir. O zaman sorun olmayan(?) amalgamlar sorun olmaya başlayabilir. O yüzden bence bu riske girmeyip amalgamsız bir hayat sürmek daha mantıklı… Tabi dolgular güvenli bir şekilde sökülebilecekse!

  • Derya Şenkaya kul dedi ki:

   Elif hanım merhaba.. ben de bir otoimmün haşimato hastasıyım. Çok uzun yıllardır amalgam dolgularım vardı. 2ay kadar önce bir yenisini daha yaptırmak zorunda kaldım maalesef.. yakın zamanda da haşimatoya bağladığım şikayetlerim arttı. Söktürmeyi düşünüyorum. Siz neler yaşıyorsunuz ki söktürmek konusunda kararsız gibi yazmışsınız. Yıllarca hep halsiz hep hasta hep mutsuz yaşadım. Antidepresan kullandığım dönemlerin dışında. Bu kaderim farkındayım.yoruldum.. Düşüncelerinizi Benimle paylaşabilirsiniz çok sevinirim ..

 • Hakan dedi ki:

  Merhaba bir hafta önce amalgamlarımı söktürdüm ancak normal dolgu söküöü gibi özel bir önlem alınmadı. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mıdır?

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Cıva detoks protokollerine başvurabilirsiniz. Bu konuda farklı yaklaşımlar var. Ben şu anda Andy Cutler’ın yöntemini güvenli buluyorum ve kendim de bunu uyguluyorum. Ama başka yöntemlerle iyi sonuçlar aldıklarını söyleyenleri de görüyorum. Henüz net bir sonuca varmadığım için şu yöntemi kullanın diyemiyorum. Lütfen kendiniz de araştırın. Ama her durumda doğal, işlenmemiş gıdalardan oluşan, bol (günde 8-10 tabak!) sebze içeren bir diyet, saunalar, spor, cıvayı atmada ve vücudun detoks sistemlerini desteklemekte yardımcı olacaktır.

 • Figen dedi ki:

  Merhaba sevgili Tugba Duymaz,
  Dogru soyleyenin dokuz koyden kovuldugu bir ulkede ,rantin toplum sagligini ve cevrenin ustunde tutuldugu bir cografyada, cesaretinizden ve mucadelenizden dolayi tebrik ederim sizi:)
  Otoimmune hastaliklarda mucadele eden biri olarak( hashimato,alerji…) agzimda 6 amalgam dolgumu cikarttirma karari almis bulunmaktayim
  Ancak amalgam dolgulari sokturmenin amalgamla yasamaktan daha zararli olduguna dair yazilar okudum.(ortaya cikan civanin solunmasi)
  Ve bir dis hekimi olarak bir sorum var size;
  Amalgam dolgular tam sokulmeden uzerine porselen kaplama yapilmasi civanin zararli etkilerini azaltir mi? Ya da yok eder mi?
  Sevgilerimle…

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Merhaba. çok teşekkürler yazdıklarınız için:) Evet amalgam dolgular burada yazdığım önlemler alınmadan söküldüğünde zararları daha büyük. Ancak çiğneme, fırçalama dışında tükürüğün koroziv etkisiyle de amalgamdaki metaller çözünüp vücuda geçiyor (bu sadece amalgam için değil bütün malzemeler için geçerli ancak maddelerin korozyona uğrama miktarı değişiyor.) Bu yüzden kaplamaların altında olsa bile her türlü amalgamın ağızdan uzaklaştırılması öneriliyor. Hatta söküm sırasında kalmış çok küçük parçacıkların bile sorun oluşturabileceği söyleniyor. Kaldı ki kaplama yapmak için de dişin bir miktar küçültülmesi gerekecek. Sağlam dişinizin küçültülmesinin dezavantajlarını bir kenara koysak bile bu küçültme işlemi sırasında da aynı amalgam sökümünde olduğu gibi cıva açığa çıkacak. Yine benzer önlemlerin alınması gerekecek. O yüzden bu önlemler alınabiliyorsa dolguların tamamen sökülmesi bence daha mantıklı ve kesin çözüm. Çok geçmiş olsun, sevgiler…

 • fatma Sağlam dedi ki:

  merhaba. andy cutler’in yöntemini internetten araştırdım ama bulamadım. yardımcı olur musunuz.

 • Maha dedi ki:

  Merhaba Tuğba hanım,

  Bende 3 tane amalgam dolgusu var, onlardan kurtulmak istiyorum, ama holistik amalgam sökümü yapan bir doktoru bilemediğim için erteliyorum. Özellikle, cıva dan zehirlenmek istemiyorum… İstanbul’da nerede amalgam sökümü yaptırabilirim?

  Teşekkürker,

 • Şeyma dedi ki:

  Merhaba Tuğba Hanım.
  Yazılarınız için teşekkürler çok faydalı. Benim çok 20 yıllık bir amalgam dolgum var ve burası küçük bir ilçe uygun koşullarda çıkartacak kimse bulmam çok zor. Acaba çektirsem mi?Andy Cutler amalgamları söktürmeden detoks yapmayın diyor. Bir de bu ALA ve diğerlerini nereden alabiliriz.?İnternette satılanlara güvenebilir miyiz?

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Merhaba, ben teşekkür ederim. Nerede yaşıyorsunuz? Belki ben sizi bir hekime yönlendirebilirim. Bana iletisim@tduymaz.com’dan mail atabilirsiniz bu konu için. Evet Andy Cutler söküm yapılmadan şelasyon yapılmamalı diyor. Bu bana da mantıklı geliyor. Diğer yandan buna katılmayan ve sökümden önce uygulayan başka protokoller de var. Genel olarak ben her protokolde hem çok güzel sonuçlar alanları hem de çok kötüleştim diyenleri gördüm, Andy Cutlerınki de dahil. Aslında önce detoks sistemlerimizi mümkün olduğunca harekete geçirmek, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin sağlıklı çalıştığından emin olmak ve eksik vitamin ve mineralleri sağlayacak iyi bir diyet herkes için önerilebilecek adımlar bence. Seçilen şelasyon protokolüne bunlardan sonra geçilirse bu bahsedilen yan etkiler daha az yaşanabilir diye düşünüyorum. ALA konusunda çok yardımcı olamayacağım.internette hangi ürünler olduğunu bilmiyorum maalesef.

 • hasan tekin dedi ki:

  iyi günler ben yeni amalgam dolgu yaptırdım daha doğrusu devlet hastanesinde yaptılar fakat benim dolgum çok büyük nerdeyse dişimin tamamını kaplayacak kadar sizce söktürmeli miyim diş etime falan temas ediyor fakat doktor sanki normal birşeymiş gibi direk hiçbir önlem almadan yaptı

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Merhaba, keşke yaptırmasaydınız, duyduğuma üzüldüm. Bence size zarar vermesini beklemeden söktürmelisiniz. Gelişigüzel bir şekilde değil, gereken önlemleri alarak söktürmenizde fayda var. Bu şekilde söktüremeyecekseniz ağızda durması daha iyi, çünkü söküm esnasında daha da fazla cıva açığa çıkıyor ve cıvalı dolgu parçacıklarını yutma riski doğuyor.

 • nur dedi ki:

  Merhaba, benim on yıllık amalgam dolgum iki yıl önce kendiliğinden düştü ve iki yıldır da oraya hiçbir işlem yaptırmadım. Dişim oyuk ve içi siyah şekilde iki senedir. Bir zararı o lmuş mudur bana bilmiyorum ama hissedilir bir etkisi yok herhalde.

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Eğer dolguyu yuttuysanız bir kısmı bağırsaktan emilmiş ve vücuda geçmiş olabilir. Bunun öncesindeki dönemde de hergün bu dolgudan çiğneme, fırçalama vb ile aldığınız civanın vücutta bir birikimi olabilir. Vücudunuzun toksinlerle baş etme kapasitesine bağlı olarak vereceği zararlar değişebilir… Eğer yutmadıysanız bu şekilde kurtulmuş olmanız iyi olmuş:) Ancak dişin böyle boş kalması da iyi değil, bunu da hatırlatmış olayım:)

   • TARIK dedi ki:

    BENDE DE AMALGAM DİŞ DOLGUSU VAR BİR MİKTARI KIRILDI BEN DOLGUYU YENİLETMEYE GİTTİM BİR ÇOK DOKTOR ÇÜRÜK DİYİP KANAL TEDAVİSİ DEDİLER BENDE KORKUP YAPTIRMADIM İYKİDE YAPTIRMADIM SORUM ŞU DOLGUYU ÇIKARTMAK YERİNE DİŞİ ÇEKTİRSEM OLUR MU VE DİŞ ÇEKİMİ İÇİNDE ÖZEL BİR DURUM GEREKİR Mİ CİVA ÇIKAR MI DIŞARI YANİ ÇEKTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

    • Tuğba Duymaz dedi ki:

     Merhaba,
     Diş çekiminde özel bir önlem almak gerekmiyor. Dişin durumunu da görmek lazım tabi ki. Şu an aklımıza gelmeyen senaryolar olabilir…

 • Murat dedi ki:

  Tuğba hanım amalgam söküm işlemini prosedüre uygun istanbulda yapabileceğim bir yer tavsiye edebilirmisiniz ?

Yorum ekle

error: Paylaşmak için lütfen izin alın !!