Skip to main content

Doğal Tiroid Hormonu – NDT Tecrübem

By 05/07/2019Temmuz 19th, 2019Blog

Hipotiroidi için sentetik hormonlar yerine doğal tiroid hormonu deneyimleyen var mı aranızda sevgili okurlarım? Bu yazımda sizlerle NDT de denen bu ilaçla ilgili kendi deneyimimi paylaşmak istiyorum. 

Açılımı “Natural dessicated thyroid” olan NDT, sığır ya da domuzdan elde edilen tiroid bezinin, toz haline getirilip kapsüle doldurulmasıyla üretiliyor. Bizde bulunmasa da Batı’da senelerdir kullanılan bir ilaç. Yalnizca T4 değil, T3 ve hatta T1 ve T2 gibi çok üzerinde durmadığımız tiroit hormonlarını da içeriyor. Doğal olması ve özellikle de T3 içermesi sebebiyle, özellikle naturopatlar, fonksiyonel tıp doktorları gibi alternatif yaklaşıma açık doktorlar tarafından öneriliyorlar. Klasik tıbbın önerdiği, ülkemizde de neredeyse tek seçeneğimiz olan sentetik ilaçlar (Euthyrox, Levotiron gibi) ise yalnızca T4 hormonu içeriyor ve vücudun bunu asıl kullanılan aktif hormon formu olan T3’e çevirmesi bekleniyor. Birçok Haşimato hastası çeşitli sebeplerle T4’ü aktif formu olan T3’e dönüştüremedikleri için aldıkları sentetik ilaç , TSH’ı normal sınırlar içerisinde tutsa da vücut hala asıl kullanacağı T3’ten mahrum kalmış olabiliyor. Kontrollerde yalnızca TSH ve T4’e bakılıyorsa hastadaki düşük T3 gözden kaçabilir, her şey normalmiş gibi görünebilir. T3’e bakıldığı zaman da sadece normal değerler içinde olması değil, referans değerinin üst sınırına yakın seyretmesi daha ideal bir durum. (Bu arada eskiden sağlık ocaklarındaki tahlillerde T3’e bakılırdı, şimdi bunu kaldırmışlar. İleri gideceğimize geri gidiyoruz!)

İşte ben de hep o T3’ü düşük seyredenlerden oldum, normal değerin içinde olsa bile… T3’üm yalnızca otoimmün diyeti yaptığım dönemde çok iyi bir seviyeye çıkmıştı. Hemen ardından, 1 buçuk yıl için gittiğimiz sakin, huzurlu Bulgaristan’dan karmakarışık İstanbul’a geri dönme, yeni iş, kızıma yeni okul vs. vs. derken çok iyi bir seviyeye getirdiğim sağlığım garip sinyaller vermeye başladı. Türkiye’ye ve çalışmaya geri döndüğümde, amalgam dolgu sökümü de yapmaya başladım – tabi SMART protokolüne göre. O dönemde uzun yıllar önce yaşadığım kalbimdeki düzensiz atımlar çok daha siddetli bir şekilde yeniden ortaya çıktı. Amalgam sökümü sırasında kullandığım maskeden şüphelenip hemen daha güvenilir bir gaz maskesine geçtim. Ama aritmiler gitmiyordu. Kahveyi minimuma indirdim, hatta hiç içmediğim dönemler oldu ama aritmiler azalsa da gitmedi… 

Sonra bir gün, uzun zamandır denemek istediğim ama Türkiye’de bulamadığım, internet üzerinden satın alma imkanı olmadığı için de yurt dışından alamadığım NDT’yi yeniden araştırdım. Thyrovanz adlı bir ilaç markasına ulaştım. Bu ilaç sığır tiroit bezinden elde ediliyordu. Arjantin ya da Yeni Zelanda kaynaklı, hiç GDO’ya ya da antibiyotiğe maruz kalmayan hayvanlardı bunlar. Amerika’dan gelecek olan bir arkadaşım sayesinde ilacı aldım. Sentetik ilaçtan direkt olarak doğal ilaca geçiş yapanların tecrübelerine dayanarak, Euthyrox’u bir anda bırakıp Thyrovanz’a geçtim. Çok düşük doz bir Euthyrox da kullanmıyordum hani! (125mcg). Biraz doz denemeleri yaptıktan sonra Thyrovanz’ın düşük bir dozunda kendimi harika hissetmeye başladım (50mg). Bir ay kadar kullandıktan sonra ise değerlere baktırdığımda durum aslında hiç de harika değildi. TSH’ım fırlamıştı! (25 seviyelerine!!!) Serbest T3’üm çok düşüktü. Ancak işin garip yanı kalbimde düzensiz atım falan kalmamıştı!

Sonra ben korkuyla yeniden Euthyrox’a geçtim. Bir süre sonra TSH’ım T3, T4’üm yeniden eski değerlerine döndü. Ancak düzensiz atımlar da geri geldi! O zaman Euthyrox’tan duyduğum şüpheler iyice arttı. Zaten Euthyrox kullanılmasını önermeyen ve bu fikirleriyle tepki çeken doktorlar da olduğunu biliyordum. Ama yapılan çalışmalara göre subklinik hipotiroidi denen, tiroit kan değerlerinin normal sınırlar içerisinde ancak ideal değerlerin dışında olduğu durumlarda bile doku düzeyinde hipotiroidi belirtileri olabiliyor. Yani kan değerleri sınırlar içinde olsa bile ideal değillerse, hücresel fonksiyonların en iyi şekilde yürümesine yetecek kadar iyi olmayabilir. Bu yüzden de bu gibi durumlarda eksik tiroit hormonlarının yerine konması daha iyi bir yaklaşım gibi görünüyor. Hele de benim gibi ilaç kullanmadığında değerleri bu kadar değişen eski tiroit hastaları için ilacı bırakmak biraz iddialı ve riskli bir yaklaşım bence.  

Hikayeme dönecek olursam… Euthyrox’la geri gelen aritmilerden sonra Thyrovanz’ı mutlaka yeniden denemeye karar verdim. Thyrovanz kullanıcılarının bir Facebook grupları olduğunu gördüm. Grupta yazılanları, diğer insanların tecrübelerini, önerilen dozları ve bu doza ne hızla çıkılması gerektiğini okudum. Gerçekten de Euthyrox ve Thyrovanz’ın birlikte kullanılması önerilmiyordu. Ani bir geçiş yapmakla hata etmemiştim. Ancak dozu daha yüksek kullanmam gerekiyordu. Benim kullandığım kadar Euthyrox kullanan biri için 200mg Thyrovanz’a çıkılabileceği öneriliyordu. Ben de öyle yaptım… Bir ay kadar sonra yapılan testimde TSH’ım 0,18 gibi çok düşük bir değere düşmüştü… Bu değerin elbette biraz yükselmesi gerekiyor. O yüzden ilaç dozumu biraz azalttım. Birkaç hafta içinde değerlerimi yine gözden geçirip bu yazıyı güncelleyeceğim. 

Ancak bence asıl can alıcı nokta Euthyrox’u yeniden bırakıp Thyrovanz’a başladığımda aritmilerimin de yeniden ortadan kaybolmalarıydı. Farklı seviyelerdeki TSH’a ve ilk denememdeki düşük serbest T3’e rağmen iki denemede de aritmilerin yok oluşu, bana ilaç dozlarının değil Euthyrox’la ilgili bir durumun bu aritmilere sebep olduğu izlenimini veriyor. Zaten ilaçla ilgili bilgilere baktığımızda, bu tarz yan etkileri olabileceğini görüyoruz (1).

Thyrovanz dışında başka NDT markaları da var. Ancak ben bu markayı internetten reçetesiz satın alabildiğim için ve bazı başka Uzak Doğu ilaçları gibi şüpheli görünmediği için tercih ettim.  Firma ilacı Türkiye’ye kargoladığını söylüyor ancak ben hiç bu şekilde getirtmedim, gümrükte sorunla karşılaşılır mı bilmiyorum. Büyük ihtimalle iHerb’de olduğu gibi reçeteniz olması gerekecektir. Ayrıca benim başıma geldiği gibi TSH’ınız büyük dalgalanmalar gösterebilir ve bunun ciddi yan etkileri de olabilir. Doz ayarlaması yapmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca demir seviyesinin düşük olması, kortizol seviyelerinin ideal seyretmemesi gibi sebeplerin de doğal tiroit ilaçlarıyla başarılı sonuçlar alınamamasına yol açabilecekleri söyleniyor (“Stop the Thyroid Madness” sitesini hiç görmediyseniz, bir göz atmanızı öneririm.) O yüzden doğal tiroit hormonlarını denemeye karar verirseniz, anlaşabileceğiniz bir doktor bulup onunla ilerlemenizi tavsiye ederim.

Pekiyi o zaman bunları neden paylaştım? Çünkü biz bunları konuştuğumuzda bir talep yaratmış oluyoruz ve bu sayede bu ilacı önermeyi düşünecek doktorlamızın sayısı artabilir. Belki ileride ilacı direkt Türkiye’den satın almak mümkün olabilir. Hatta ülkemizde antibiyotiksiz, GDO’suz hayvanlar yetiştiren çiftliklerimizden kendi doğal tiroit hormonu takviyemizi üreten birileri çıkabilir belki bir gün, ne dersiniz?

Kaynaklar
 1. https://www.drugs.com/euthyrox.html
[social_buttons full_width_icons=”true” nectar_love=”true” facebook=”true” twitter=”true” linkedin=”true” pinterest=”true”]

10 Yorum

 • Pamuk dedi ki:

  Merhabalar Tuğba hanım
  Bu bahsettiğiniz ilacı internet üzerinden nerede bulabilirim acaba

 • Şenay buldağ dedi ki:

  Merhabalar tuğba hanım doğal troit ilacından nasıl temin edebiliriz yardımcı olursanız çok memnun olurum

 • Hatice dedi ki:

  Merhaba Tuğba hanım
  Ndt ile olan deneyiminizi ilgiyle okudum. Ben de Euthyrox kullandığımdan beri çarpıntılarım olmaya başladı. Dozu en sonunda 25’e düşürdük. Ama sıkıntılar devam ediyor. Siz 2 yıl önce bu yazıyı paylaşmışsınız, şu an NDT’ye devam ediyormusunuz? Bilgilendirebilirmisiniz? Teşekkür ederim.

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Ben de Euthyrox’a geri döndüm, çünkü temin etmekte zorlanıyordum araya pandemi de girince… NDT ile kendimi daha iyi hissediyordum aslında ama kan tiroit değerlerimi ayarlayamadım açıkçası. İleride yeniden deneyebilirim çünkü yeni ve daha standart dozlara sahip olduğu söylenen bir marka gördüm sonradan… Marka’yı hatırlamıyorum, bulursam yazarım.

 • Aysel Akol dedi ki:

  Tuğba hanım selamlar,
  Ben yaklaşık 15 senedir bu illetten muzdaribim. Aip diyetini de yaptim fakat hamilelikte bıraktım ama en azindan dokunan yiyecekler kesfedebildim. Bir gün nano partikuller halinde domuz parçaları bulunduğunu okudugum bu ilaçlardan iğrendim icemedim. Tsh normal zamanda 100. Okuduğum yerlerden ve birkac kisinin de tecrubesinden yararlanarak corek otu yagini denedim. 1 senedir ilac almıyorum aradan zorlaniyorum ama tsh 25 e düşmüştü hic diyet yapmadığım hatta tozuttugum bir zamanda.. simdi diyet yapmaya çalışıyorum gluteni kesmek acayip farkettiriyor yine de bir sure diyeti yapip ölçtürcem. Ama esas gelmek istedigim nokta birkac kişide daha tecrübe edildi çörek otu yağının çok ciddi bir etkisi var bizzat tecrube ettim herkes de faydalansın. Hoscakalin size de şifalar dilerim 🙂

  • İlknur özkan dedi ki:

   Merhaba, çörek otu yağını nasıl kullandığınızı paylaşabilir misiniz? Bu doğal ilaçların belki bir gün ülkemizde de ulaşılabilir olmasını diliyorum elbette. Ama o gün gelene kadar başımızın çaresine bakmak zorundayız galiba:(( Bana email yolu ile ulaşabilirseniz çok sevinirim. suicerilknur@hotmail.com Sevgi ve sağlıkla kalın…

  • Ceyda Akbaş dedi ki:

   merhaba bende 35 yaşındayım 13 yaşımdan beri ilaç kullanıyorum . Çörek otu yağını nasıl kullanıyorsunuz acaba

  • Aylin dedi ki:

   Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Bende yaklaşık 15 yıldır bu Hipotiroidi tanısı ile piyasadaki sentetik hormonları kullandım. İki aya yakın zamandır ilacı bırakıp alternatif yollar arayışı içinde iken bu site ile karşılaştım Umarım bu hastalığı yenmeyi başarabiliriz. En azından doğal hormona ulaşım sağlanır.

 • Cengiz Hortoglu dedi ki:

  Tuğba Hanım çok teşekkür ediyoruz. Çok önemli ve yararli bir paylaşım. Saygılarımla… Cengiz Hortoğlu

 • Murat Ulusoy dedi ki:

  Çok teşekkürler.Lakin Amazon dahil bir şekilde bize bu tür ilaçlar gösterilmiyor. Nasıl temin edilebilir kolaylık ile.

Yorum Bırakın

error: İçerik izinsiz kullanılamaz!