Skip to main content

Civa Detoksu Neden ve Nasıl Yapılmalı?

Yaşadığımız kronik sorunların altında yatabilecek nedenlerden biri olan hatta bazen bunları başlatan en toksik kimyasallardan biri civa. Vücuda çeşitli şekillerde giren civa, doku ve organlarımızda birikerek biyokimyasal olayların aksamasına sebep oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “Civanın sinir, sindirim ve bağışıklık sistemleri ile akciğerler, böbrekler, cilt ve gözler üzerinde toksik etkisi vardır.” Genelde bu tarzda söylemleri en son dile getiren kuruluşların Dünya Sağlık Örgütü ve benzeri kuruluşlar olduğunu unutmamak lazım. Bu yüzden  bu uyarının birçok araştırmacıya göre biraz hafif kaçtığını ve civanın yol açtığı sorunların çok daha ciddi olabileceğini belirtmekte fayda var. (Amalgam dolgular ve dolayısıyla civanın zararları ile ilgili bazı araştırmalara değinen yazımı burada bulabilirsiniz.)

Bazı araştırmacılara göre çevre kirliliğinden ötürü civaya istisnasız herkes maruz kalıyor ve dolayısıyla herkesin düzenli detoks yapması lazım. Ancak bazı insanlar çok daha yüksek miktarlarda civaya maruz kalıyor ve bunun nedenleri şunlar olabilir:

 • Ağızda amalgam (gri) dolguların olması veya önceden önlem alınmadan bu dolguların sökülmüş olması (Söküm sırasında yüksek miktarlarda civa açığa çıkmaktadır ve bu civa organlarda birikebilmektedir. Doğru söküm tekniği için bu yazımı okuyabilirsiniz.)
 • Sık sık büyük balıklar tüketiyor olmak (Besin zincirinin üst basamaklarında bulunan ton balığı, kılıç balığı gibi balıklarda daha fazla civa birikmektedir.)
 • Aşılar (Bazı aşılarda koruyucu olarak civa bulunmaktadır.)
 • Termometre, ampül gibi civa içerebilen bazı eşyaların kırıldığı ortamda bulunmak
 • Mesleki maruziyet (Diş hekimi, diş hekimi yardımcılığı ya da maden işçiliği gibi meslekler yapıyor olmak)

 

Aşağıdaki videoda, amalgam dolgu sökümü sırasında hastanın ve hekimin maruz kaldığı civa buharı görselleştirilmiş. Açığa çıktığı ölçülen civa yoğunluğu oldukça yüksek!
 

Civanın farklı formları olduğunu hatırlatalım. Bizim en çok maruz kaldıklarımız elementel civa ve metil civa. Elementel civa, amalgam dolgularda bulunuyor. Çok kolay buharlaştığı için büyük oranda akciğerlerimizden alınıyor. Ağız ısısı, çiğneme, fırçalama, diş gıcırdatma vb. etkenler de eklendiğinde alınan civa miktarı artmış oluyor. Dolgulardaki civanın bir kısmı ise metilcıvaya dönüşerek yutuluyor. Elementel civa yağda çok kolay çözündüğü için kan beyin bariyerini geçerek merkezi sinir sistemine ve plasentadan geçerek anne karnındaki bebeğe ulaşabiliyor. Kan beyin bariyerini geçen civa orada iyonize olarak hapsoluyor ve nörotoksik etkiler göstermeye başlıyor. Beyinde o kadar uzun süre kalabiliyor ki maruz kaldıktan seneler sonra bile burada tespit edilebiliyor(1).

Metil civa formuna maruz kaldığımız başka bir kaynak ise balıklar. Denizlerde -kirlilikten dolayı- bulunan civa planktonlar tarafından metil civaya dönüştürülüyor. Civa, planktonları yiyen balıkların vücutlarında depolanıyor ve büyük balık küçük balığı yedikçe biriken toplam civa miktarı artıyor. Zincirin son basamağında bulunan bizler de büyük balıklar tükettiğimizde bütün o birikimi almış oluyoruz. Metil civa başlıca gastrointestinal sistemden emiliyor. Dolaşıma geçtiğinde eritrositlerin içine girerek %90’ından fazlası hemoglobine bağlanıyor. Vücuttaki metil civa yükünün %10’u yine beyinde bulunuyor ve yavaş yavaş inorganik bir forma dönüşüyor. Beyinde sinir hücrelerinin ölümüne, glia hücrelerinin hasarına sebep oluyor ve serebral ve serebellar kortekse zarar veriyor. Metil civa da plasentadan fetüse geçebiliyor ve bebeğin beyninde birikerek bahsettiğim hasarlara yol açabiliyor. (1)

Bazı kaynaklarda, civanın vücutta yarılanma ömrünün (yarısının vücuttan atılması için gereken sürenin) 20-90 gün olduğu söylense de otopsi çalışmaları bunun doğru olmadığını ve özellikle beyinde, civaya maruz kaldıktan 17 sene sonra bile civa tespit edilebildiğini göstermiş (2).

İşte bu sebeplerden dolayı, civanin vücutta yarattığı hasarı onarmak için yalnızca civa kaynağını ortadan kaldırmak ve vücudun civayı zaman içinde atmasını beklemek yeterli olmuyor. Özellikle de detoks sistemleri iyi çalışmayan ve civa birikimi çok fazla olanlarda civayı depolandığı yerlerden, özellikle de beyinden koparıp atabilmek için vücudun çeşitli şekillerde desteklenmesi ve ek olarak şelasyon ajanları ve bağlayıcıların kullanılması gerekiyor.

Civa detoksu yapmanın ise bazı sosyal medya hesapları ve bloglarda bahsedildiği kadar kolay olmadığını söylemeliyim. Özellikle de halihazırda birçok kronik sorunla savaşanlar için rastgele bir detoks ürününü kullanmaya başlamak faydadan çok zarar getirebilir. En hafif protokollerde bile kötü yan etkilerle karşılaşan ve durumu kötüleşen hastalara rastlanıyor. Bu yüzden herhangi bir ürünü instagram hikayelerinde görüp kullanmaya başlamadan önce çok iyi düşünmenizi ve araştırmanızı öneririm. Civa detoksu demek, civayı yerleştiği organlardan hareketlendirip vücutta dolaşır hale getirmek anlamına geliyor. Civa, bu hareketi sonucunda, daha az zarar vereceği bir organdan daha çok zarar vereceği bir organa taşınarak durumun kötüleşmesine sebep olabilir (örneğin yağ dokusundan çıkıp beyne yerleşebilir). Bu yüzden hiç de hafife alınacak bir iş değil!

Bundan dolayı ben de civa detoksuyla ilgili yazılarımda size belirli bir protokol önermeyeceğim. Bunun yerine bu konuda önde gelen belli başlı protokolleri genel hatlarıyla anlatıp yapılan eleştirilere değineceğim. Bu protokollerden bazıları şunlar:

 • Andy Cutler protokolü
 • Dietrich Klinghardt protokolü
 • Chris Shade / Quicksilver yöntemi
 • TRS ve benzeri nano kliptilolitler
 • Boyd Haley  – Emeramide (OSR)
 • HMD
 • IV şelasyon yöntemleri (Artık neredeyse kimse önermiyor ancak neden tehlikeli olduğundan bahsedeceğim.)

Protokolleri yazdığımda hepsinde ortak olan bazı noktalar olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri, civayi vücuttan kısa sürede atamayacağınız, atmanızın doğru olmadığı. Senelerce vücudunuzda biriken civadan kurtulmak için sabırlı olmanız gerekiyor. Aksi halde vücut organlardan serbest kalan yüklü miktarda cıvayla başedemeyebilir. Bir diğer ortak nokta ise protokollerin çoğunun, kullanılan şelasyon yöntemine ek olarak detoks sistemlerini ve organları destekleyecek önlemler de önermeleri.

Ben de protokollerin ayrıntılarına geçmeden önce detoks sistemlerimizden bahsetmeyi düşünüyorum. Zira hangi yöntemi seçerseniz seçin, öncesinde vücudunuzda bazı sistemleri -toksik yükün elverdiği ölçüde- daha iyi çalışır hale getirirseniz, bahsedilen yan etkilerle karşılaşma ihtimaliniz azalır diye düşünüyorum.

Yazmamı istediğiniz noktalar ve katkılarınız için yorumlarınızı bekliyorum… Sonraki yazıda görüşmek üzere…

[social_buttons facebook=”true” twitter=”true”]

14 Yorum

 • Elif Gurses dedi ki:

  Evettt sonunda actin pandora kutusunu..Saka bir yana ne derin bir konudur bu mercury olayi. Bir de detoks isini anlamamiz zor oluyor sanirim. Burada da vurguladigin hasara bircok kisi ugruyor diye dusunuyorum. Yani birseyi yerinden sokmek ve ortada dolasir hale getirmek ile, onu vucuttan uzaklastirma asamalarini kim ne kadar biliyor ve uygulayabiliyor bilmiyorum. Senden yeni seyler ogrenecegiz…Yine ve yeniden emegine saglik Tugbacim. Sevgiler.

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Çok derin bir konu! Bazıları olayı çözmüş gibi gayet kendinden emin konuşsa da mevcut protokollerden zarar gördüğünü anlatan bir sürü insan var… Bu insanlar nerede hata yapıyorlar? Bir şeyler yapmadan da olmuyor! O yüzden aynı hatalara düşmemeye çalışarak bir şekilde atmak lazım bu illeti vücuttan!

 • Elif dedi ki:

  Bu arada video cok urkutucu !!!! 🙁 Birden gozumde kendi amalgam sokumum canlandi. Peki etkilerini o sirada gormemis, simdi goruyor olabilir miyim ? Hic dikkat etmedim ne oldu o surecte…Bazi seyler cok degiskenli olunca insanin puzzle cozmesi de cok zor oluyor.

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Değil mi! Göremediğimiz birşeyin zararsız olduğunu varsaymak çok kolay oluyor ama böyle gözler önüne serilince önlem almanın ne kadar önemli olduğunu inkar etmek imkansız. Zararlarını o sırada hissetmemiş olman da mümkün. Bazı insanlarda derhal etkiler görülürken, bazılarında birkaç ay sonra görülmeye başlıyor. Dediğin gibi birçok değişken olduğu için bağlantıyı kuramıyor insan bazen.

 • Pamuk dedi ki:

  Sayın Tuğba Duymaz civanın vücuttan en sağlıklı şekilde atılması nasıl olabilir sizce?

 • Derin dedi ki:

  Tugba hanim merhabalar…Kanada da bir dis hekimi tarafindan bana soylenmeden amalgam dolgu yapildi.ustelik bu sene degistirmek gereken metal kopru nun icindeki dise.. bunun olmasi dis sagligimi etkiledi etrafinda sorunlar olustu…su anda dis temizligi ve bazi dolgu islemine gerek duyuyorum.ama amalgam konusunda tecrube ,duyarli bir dis hekimi varmi burada bilmiyorum…evet lux dis hekimi ve hastanele var ve inaniyorum iyi dis hekimleri var ama amalgam konusunda ki protokollerini bilemiyorum..Detoks benimde aklima karistiriyor..keske bazi gunluk kullandigimiz bitkiler meseleyi cozseydi ama birinin iyi dedigine digeri kotu diyor internet ortaminda ..yani hangisi zarar vermiyor aklim baya karisik ..Maalesefs, ioata sitesinde ulkemizden hic bir hekim smart protokol teknigi listesinde gorunmuyor.. Ne yapabilirim? Istanbul da amalgam konusunda tecrubeli ,hassas ve gerekli teknolojik ofis ortamina sahip iyi bir dis hekimi nasil ulasabilirim ? Detox icin Ayrica holistic bir doktora mi gitmeliyiz? Kimi onerirsiniz?

 • Mehmet Tak dedi ki:

  Civa Detoksunun devamını merakla bekliyoruz. Teşekkürler efendim…

 • Selman boyacı dedi ki:

  Merhaba. 20 lik dişimde bulunan amalgam dolguyu söktürmek yerine, 20lik dişi çektirmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? Daha mı az zararlı olur? Mantıklı bir yöntem mi olur?

  • Tuğba Duymaz dedi ki:

   Merhaba. Dolguya, dişe bakarak karar verilebilir. Çekim sırasında dolgunun ufalanma ihtimali varsa, veya dişin çıkabilmesi için kesilmesi gerekiyorsa öncesinde güvenli bir şekilde amalgam sökülmeli ve çekim sonra yapılmalı.

 • Gülnihal Y....z dedi ki:

  Mrblr Tuğba hanım bu yazınızın devamını bulamadım ağzımda 16 tane Amalgam dolgu var Devamını yazdınız mı?iyi çalışmalar Teşekkürler

 • Nurhan kanat dedi ki:

  Merhabalar Tuğba hmm
  2018 de yazdığınız bu yazınızda,belirttiğiniz protokoller hk.da açıklamalarda bulunacağınızi yazmışsınız,en yakın zamanda bu paylaşımı da yapmanızı,iyileşme yolunda olan bizlere yol cizmemizde yön gösterici bilgilere sahip olmamıza vesile olursunuz

Yorum Bırakın

error: İçerik izinsiz kullanılamaz!